Український Католицький Університет Український Католицький Університет

26/03/2012

Інформація для тих, хто втратили близьких

Filed under: — drvito28 @ 13:34
FacebookTwitterGoogle Gmail

Втрата когось або чогось, що ви дуже любите є болісною[1]. Після значної втрати ви можете відчути цілий діапазон складних та дивуючих переживань, наприклад шок та почуття провини. Інколи ви можете почуватися так, що печаль ніколи не перейде. Скорбота – це нормальна реакція на втрату, це емоційне страждання, яке ви відчуваєте коли того, кого ви любите, вже більше немає поруч. Чим більш вагомою є втрата тим більш інтенсивною є скорбота.

Кожна людина переживає скорботу по-різному. Скорбота є особистим та індивідуальним переживанням для кожного. Як ви переживаєте скорботу залежить від багатьох факторів, у тому числі вашої особистості та стилю подолання перешкод,  життєвого досвіду, вашої віри та характеру втрати. Скорбота це зазвичай тривалий процес. Зцілення відбувається поступово; цей процес неможливо прискорити. Не існує нормального проміжку часу для повноцінного переживання жалоби. Деякі люди починають відчувати покращення через декілька тижнів або місяців. Для інших, процес скорботи вимірюється роками. Незважаючи на те, як виглядає ваш процес жалоби, важливо щоб ви були терплячими до себе і дозволили цьому процесові розвиватися природнім чином.

 

Міфи і факти про скорботу:

Міф: Біль перейде швидше якщо його ігнорувати

Факт: спроби ігнорувати біль або не дозволяти йому вийти назовні у кінцевому випадку тільки погіршіть ситуацію. Для повноцінного зцілення необхідно зустрітися з вашим горем лице-в-лице та активно мати з ним справу.

Міф: важливо бути “сильним” після втрати заради інших

Факт: почуття смутку та страху є нормальною реакцією після втрати. Коли ви плачете, це не означає, що ви слабкі. Показуючи свої справжні відчуття, ви можете допомогти як собі, так і вашим близьким.

 Міф: Якщо ви не плачете, це означає що ви не шкодуєте про втрату

Факт: Плач є нормальною реакцією на смуток, але не єдиною відповідною реакцією. Ті, хто не плачуть, можуть переживати біль так само глибоко, як і інші. Вони можливо мають інші шляхи, щоб показати це.

 Міф: Скорбота повинна тривати близько року

Факт: Не існує правильного або неправильного відрізку часу для скорботи. Як довго це триває залежить від самої людини.

 

В той час коли втрата впливає на різних людей по різному, багато людей переживають схожі симптоми скорботи. Пам’ятайте, що будь які переживання, які ви відчуваєте на ранніх стадіях є нормальними, у тому числі почуття що ви сходите з розуму, почуття, що ви перебуваєте у жахливому сні, або ж сумніви у ваших релігійних переконаннях.

Поширені симптоми скорботи:

Шок і невіра – відразу після втрати, може бути важко прийняти те, що сталося. Ви можете відчувати оніміння, не вірити що втрата справді сталася і навіть заперечувати її істиності. Якщо хтось, кого ви любите помер, ви можете очікувати, що ця людина от-от з’явиться, навіть якщо ви знаєте, що цієї людини вже немає.

Смуток – напевно найбільш розповсюджений симптом серед тих, хто перебуває у скорботі. Ви можете мати відчуття порожнечі, розпачу, туги або глибокої самотності. Ви також можете плакати багато або ж почуватися емоційно нестійким.

Вина – ви можете шкодувати або почуватися винними, у тому, що ви колись зробили, або сказали. Також можуть виникати почуття вини щодо певних власних почуттів (наприклад почуття полегшення, коли людина померла після тривалої хвороби). Після смерті близької людини, ви можете почуватися винними що ви не зробили чогось, щоб могло би запобігти смерті, навіть якщо насправді ви не могли нічим зарадити.

 Гнів – навіть якщо втрата не є чиєюсь виною, ви можете відчувати гнів і образу. Якщо ви втратили когось близького, ви можете злитись на себе, на Бога, на лікарів, або ж навіть і на людину, яка померла, що вона покинула вас. Також, ви можете відчувати потребу винити когось за несправедливість, яку ви пережили.

 Страх – значна втрата може спровокувати безліч хвилювань і страхів. Ви можете відчувати занепокоєння, безпорадність або ж нестійкість. Також можуть проявлятися панічні атаки. Смерть близької людини може викликати побоювання з приводу власної смертності, того, як жити без цієї людини, або щодо обов’язків, які вам тепер треба виконувати самим.

 Фізичні симптоми. Ми часто думаємо, що скорбота є виключно емоційним процесом, але скорбота часто включає в себе фізичні проблеми такі як втома, нудота, зниження імунітету, втрата або збільшення ваги, болі і безсоння.

 

СтратегіЇ пережиття втрати:

Найважливіший фактором у  зціленні від втрати це мати підтримку інших людей, навіть якщо вам незручно говорити про свої почуття при нормальних обставинах, важливо висловлювати їх коли ви перебуваєте у скорботі. Коли ви ділитеся своєю втратою, це робить  ваш тягар легшим. Незважаючи на джерело підтримки, прийміть її і не сумуйте на самоті. Зв’язок з іншими допоможе вам перемогти вашу скорботу.

  1. Зверніться до друзів та членів сім’ї. Прийшов той час щоб покластися на тих людей, які піклуються про вас, навіть якщо зазвичай для вас є характерним бути сильним і самодостатнім. Наблизьтеся до своїх близьких. Приймайте допомогу яку вам пропонують. Часто люди хочуть допомогти, але не знають як, тому скажіть їм що вам потрібно, щоб вони стали вам підпорою в оплакуванні померлого чи  допомогли з організацією похорону.
  2. Шукайте втіхи у своїй вірі; релігійні ритуали пов’язані із скорботою можуть вам допомогти. Духовна діяльність є дуже важливим цілющим фактором, це може бути молитва, участь у церковних богослужіннях – це те, що може запропонувати вам розраду. Якщо ви сумніваєтеся у свої вірі, як результат втрати, обговоріть це із священиком, чи з кимось з вашої духовної спільноти.
  3. Приєднайтеся до групи підтримки. Переживання скорботи може почуватися дуже самотнім, навіть якщо навколо вас є близькі.  Якщо поділитися вашим горем із іншими, хто пережив схожі втрати, це може вам значно допомогти.

[1] Наступна інформація є перекладом на українську відповідної сторінки з www.helpguide.org

FacebookTwitterGoogle Gmail

Коментарів немає

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress