Український Католицький Університет Український Католицький Університет

15/03/2014

Про політику в контексті духовності говорили на міжнародній конференції в УКУ

FacebookTwitterGoogle Gmail

Роздуми про віру та духовність крізь призму політичних процесів, про тоталітаризм та правосуддя, а також глобальні тенденції, які опановують нашим світом, говорили провідні філософи, соціологи та богослови на міжнародній конференції в УКУ.

13-14 березня Міжнародний інститут етики та проблем сучасності організував міжнародну наукову конференцію «Роздуми про глобальну політичну теорію (в контексті енцикліки «Caritas in Veritate»)».

Хосе Казанова у своїй доповіді на прикладі Папи Римського Франциска показав, як Любов стає Істиною в Церкві

Хосе Казанова у своїй доповіді на прикладі Папи Римського Франциска показав, як Любов стає Істиною в Церкві

Зважаючи на те, що Україна за останні чотири місяці пережила значні катаклізми як в політичній, так і в громадській сфері, тема Майдану проглядалася в кожній з доповідей, даючи можливість для порівняння. Як, для прикладу, це сталося в доповіді Хосе Казанови (José Casanova) «Глобальний політичний праксис папи Франциска» (Pope Francis’ Global Political Praxis), коли клерикалізована Церква стала пастирською Церквою за часів Папи Римського Франциска. І саме ілюстрацією цього стала її присутність на Майдані. А вчення в «Caritas in Veritate», на думку соціолога релігії, цілковито співпадають з майданівськими.

Перший проректор УКУ Тарас Добко, виступаючи на відкритті, зазначив, що «на наших очах відбувається процес дорослішання нашого суспільства, переосмислення патріотизму, який не базується на мовних чи етнічних відмінностей», відтак це дає можливість багатьом науковцям дослідити цей злам, його причини та процеси, які відбувалися, а також можливі наслідки.

Лоуренс Салліван вперше прибув до України для участі в міжнародній конференції

Лоуренс Салліван вперше прибув до України для участі в міжнародній конференції

В перший день конференції також виступили Віктор Малахов та Лоуренс Салліван (Lawrence Sullivan). Перший з них розповів про актуальність неконфронтаційних настанов у громадсько-політичному дискурсі, та про можливості проведення діалогу. В той час як американський дослідник в доповіді «Поклик любити та прощати в покликанні глобальної політики» («The Call to Love and Forgive in the Vocation of Global Politics») зосередив свою увагу на тому, що поклик до любові базується на розумі. Разом з тим Лоуренс Салліван зазначив, що «справедливі закони є не ті, які прийняті відповідно до норм законодавства, а ті, що унормовані природною справедливістю».

Другий день конференції розпочав Чеслав Порембскі (Czesław Porębski). В доповіді «Любов, Істина і реальна політика» («Caritas, Veritas and Realpolitic») він порівняв протестні ненасильницькі рухи Махатма Ганді, Мартіна Лютера Кінга, Вацлава Гавела відповідно до християнських тверджень про любов. Тут також найшлося місце для паралелей з Майданом. Особливо науковця вразила поведінка полковника Юлія Мамчура в Криму, який під дулами автоматів провів своїх бійців на військову територію.

«Він говорив, коли не було можливості говорити. І сила слова в цьому випадку перемогла», – зазначив Чеслав Порембскі.

Михайло Мінаков зараз в Берліні досліджує питання модерну. На конференції на прикладі України він зобразив деякі з його особливостей.

Михайло Мінаков зараз в Берліні досліджує питання модерну. На конференції на прикладі України він зобразив деякі з його особливостей

Продовжив конференцію Михайло Мінаков з доповідю «Демодернізація як глобальна тенденція», яка також була пов’язана з революційними подіями в Україні. Саме на їх прикладі науковець зобразивши перехід до демодернізації. Описуючи модерність, дослідник зазначив, що «ми переживаємо період, який не можна описати завдяки теорії модерну та теорії традиціоналізму». Також в своїй доповіді Михайло Мінаков, який досліджує тему модерну в Берліні, зазначив, що в часи СРСР відбувався наступ на особисту сферу, а в пострадянських країнах – наступ особистостей на загальну сферу.

Доповідь «Мова і влада: роздуми про тоталітаризм і глобальне правосуддя» («Language and Power: Reflections on Totalitarianism and Global Justice») Едварда Алама (Edward Alam) стала останньою на пленарному засіданні. В ній науковець виводив поняття світової справедливості відповідно до тверджень в «Caritas in Veritate».

Учасниками конференції стали провідні дослідники з різних куточків світу

Учасниками конференції стали провідні дослідники з різних куточків світу

Кожна з доповідей, які за два дві прозвучали на конференції, викликала чимало дискусій в присутніх, серед яких були науковці Франції, Німеччини, Росії, Лівану, Польщі, США, Чехії, Словаччини та України.

Завершилася конференція круглим столом «Виклики демократії в глобалізованому світі», експертами на якому виступили Франс Гератс (Нідерланди), Юрій Підлісний (Україна), Мартін Цайтгамль (Чехія), Зеновій Свереда (Італія), Марк Найдорф (Україна).

 

ФОТОрепортаж

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N_ZVQXqnRHo[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YJ5edlkGuTk[/youtube]

Прес-служба УКУ

FacebookTwitterGoogle Gmail

Коментарів немає

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress