Український Католицький Університет Український Католицький Університет

30/03/2017

В УКУ презентували переклад книги Снайдера «Чорна земля»

Filed under: Новини УКУ — chubata @ 11:51
FacebookTwitterGoogle Gmail

 

Книга всесвітньо відомого науковця Тімоті Снайдера «Чорна земля» побачила світ ще наприкінці 2015 року, але українське видання зявилося тільки цього року. У праці автор досліджує проблему Голокосту і особливе місце приділяє вивченню важливості України у ХХ столітті.

dsc_2663

28 березня, у публічній дискусії з нагоди презентації перекладу книги, взяли участь науковий редактор перекладу книги, кандидат історичних наук Володимир Склокін, історик, професор УКУ, Ярослав Грицак, а  також молоді науковці, аспіранти Микола Балабан та Євгеній Монастирський.

«Ця книга – сигнал про поступове повернення до етнічної війни»

Володимир Склокін наголосив, що книга «Чорна земля» дуже важлива у нашому контексті, оскільки це перша синтеза української історії Голокосту, яка виходить українською мовою і  розглядає Голокост в глобальному загальноєвропейському контексті. Щодо назви книги, то з одного боку йдеться про чорнозем і Україну, а з іншого   –  про Чорну Землю як планету, а Голокост, як хворобу.

dsc_2647

«Снайдер говорить також про загрози, пов’язані з агресією Росії, в наслідок якої відбувається поступове повернення ідеї етнічної війни з намаганням знову руйнувати держави і знайти нового цапа відбувала, який винен відповідати за занепад світу. Якщо раніше у Гітлера це були євреї, то тепер на цю роль пропонують світове гей-лоббі», – наголошує Володимир Склокін.

«Тепер буде легше говорити про відповідальність українців за Голокост»

У свою чергу, Ярослав Грицак переконаний, що найсильніша і найсуперечливіша теза цієї книги не про генезу Голокосту, а про те, що Голокост стався через Україну. Тому й така назва «Чорна земля» – тобто український чорнозем.

«Насправді професор Снайдер пробує змінити центр вивчення Голокосту: коли раніше говорили про винищення західних євреїв і табір Аушвіц, то тут акценти зміщуються на Схід, – каже історик. – Ця книга написана за формою «Польща +», коли Східна Європа не є периферією, а навпаки, саме там, і зокрема в Україні, відбувається центральна історія ХХ століття».

dsc_2664

Втім аргументи Тімоті Снайдера, на думку Ярослава Грицака, не завжди переконливі і часто зміст фрази стає жертвою її краси. Тому й теза книги є перебільшеною, так би мовити, занадто сильною.

«Попри це, після цієї праці мені буде легше говорити про відповідальність українців за Голокост. Автор не релятивізує, не знімає з нас відповідальності,  але, навпаки, – контекстуалізує  її і робить процес вибачення набагато природнішим», – додає Ярослав Грицак.

Підготувала Оксана Левантович

Фото Олександра Ласкіна

 

 

 

FacebookTwitterGoogle Gmail

Коментарів немає

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress